Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty.
E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jest wydawany od 4 marca 2019 roku. Dowody wydawane po 7 listopada 2021 r. zawierają odciski palców oraz podpis posiadacza dowodu osobistego. Dokument taki możesz otrzymać, jeżeli masz ukończone 12 lat.
Odciski palców są przechowywane w Rejestrze Dowodów Osobistych wyłącznie po to, by wydać dowód osobisty. Odciski są automatycznie usuwane z Rejestru:
- w momencie odebrania dowodu przez obywatela lub
- jeśli obywatel nie odebrał dowodu w ciągu 90 dni od daty wydania (czyli daty personalizacji zamieszczonej w dowodzie).
Dowód osobisty to dokument, który:
- potwierdza twoją tożsamość (na przykład możesz potwierdzić swoje dane osobowe w banku lub urzędzie),
- potwierdza twoje polskie obywatelstwo (na przykład za granicą),
- pozwala wyjechać za granicę bez paszportu między innymi do krajów strefy Schengen i krajów, które honorują dowód osobisty jako dokument podróży, na przykład Albania i Czarnogóra.
- E-dowód (czyli dowód osobisty wydany po 4 marca 2019 roku) służy dodatkowo do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. Pozwala między innymi:
- zalogować się do portali administracji publicznej, na przykład ePUAP,
- elektronicznie podpisać dokumenty podpisem osobistym,
- elektronicznie podpisać się w usługach online administracji publicznej,
- korzystać z automatycznych bramek granicznych na przykład na lotniskach.
Dowód wydawany po 7 listopada 2021 r. zachowuje dotychczasowe funkcjonalności e-dowodu.
Dowód osobisty MUSI mieć każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce.
Dowód MOŻE mieć też osoba, która nie ma jeszcze 18 lat (na przykład jeśli chce podróżować za granicę do krajów, w których nie jest wymagany paszport).
Dowód osobisty (e-dowód z odciskami palców) wydany po 7 listopada 2021 roku jest ważny
- 10 lat - dla osób w wieku od 12 lat,
- 5 lat - dla osób w wieku do 12 lat,
- 12 miesięcy - dla osób w wieku od 12 lat, w przypadku, gdy z powodu fizycznej chwilowej przeszkody nie jest możliwe pobranie odcisków palców.
I. Wymagane dokumenty:
- Wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego wydrukowany na jednej kartce formatu A4 – dwustronnie, w niezmienionej formie.
- Aktualna kolorowa fotografia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźne oczy, zwłaszcza źrenice z widocznymi brwiami i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
DOPUSZCZA SIĘ FOTOGRAFIĘ:
- w ciemnych okularach dla osoby z wadą wzroku (po okazaniu zaświadczenia lekarskiego lub orzeczenia o niepełnosprawności);
- w nakryciu głowy zgodnie z wymogami wyznawanej religii (po okazaniu zaświadczenia o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej);
- w uzasadnionych przypadkach organ gminy może wydać dowód osobisty na wniosek, do którego została dołączona fotografia przedstawiająca osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalnym wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.
Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
- Dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego – dotychczasowy dowód osobisty, paszport (do wglądu).
- Dokument (oryginał do wglądu) o ustanowieniu opiekunem prawnym lub kuratorem nad wnioskodawcą (jeśli dotyczy).
II. Opłaty:
Brak
III. TERMIN ZAŁATWIANIA SPRAW:
30 dni.
IV. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA;
Sprawy związane z dowodami osobistym prowadzi pokój nr 10 tel. (059) 8428460 lub 69 wew. 14 lub 31
TRYB ODWOŁAWCZY:
Nie przysługuje.
VI. UWAGI:
Brak
|